Лекція 12. Транспортна документація при міжнародних автоперевезеннях

При виконанні міжнародних перевезень вантажів резиденти України повинні мати:

  1. дозволи іноземних країн, територіями яких буде здійснюватися перевезення;
  2. ліцензійну картку на транспортний засіб; До ліцензії на послуги перевезення додаються ліцензійні картки на кожне авто (ст. 14 ЗУ «Про ліцензування»). Ліцензійна картка — бланк суворої звітності, куди заносяться реєстраційні дані ліцензії та авто. Ці документи обов'язково мають перебувати в салоні автомобіля під час перевезення вантажів.
  3. дозвіл щодо узгодження умов та режимів перевезення на випадок перевищення вагових або габаритних обмежень;
  4. водійське посвідчення відповідної категорії
  5. свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
  6. сертифікат відповідності щодо безпеки руху, екологічної безпеки та енергозбереження вимогам країн, територіями яких буде здійснюватися перевезення.
  7. договір на перевезення вантажів в міжнародному сполученні
  8. Сертифікат професійної компетентності
  9. міжнародну товарно-транспортну накладну (CMR). Міжнародна транспортна накладна CMR оформляється в трьох примірниках (для вантажоперевізника, вантажовідправника, одержувача). На кордоні перевізник пред'являє і отримує позначки у всіх примірниках накладної.
  10. Декларація EX-1 знадобиться вантажоперевізнику при вивезенні товарів, вироблених в Євросоюзі. У документі зацікавлені покупці імпорту, які звільняються від виплати ПДВ країни-виробника. При перетині кордонів ЄС документ погашається.
  11. Ввізна декларація за формою Т1 необхідна при перетині кордонів Євросоюзу товарами, виробленими в Україні або інших країнах СНД. Зазвичай оформленням декларації займаються митні брокери, уповноважені вантажовідправником або автоперевізником. Досвідчені брокери оформлюють декларацію з передачею даних в електронну систему NCTS (за європейськими митними вимогами). Щоб оформити декларацію, необхідно надати брокеру дані інвойсу, CMR, копії свідоцтва про реєстрацію вантажівки, закордонного паспорта водія.
  12. У водія має бути закордонний паспорт
  13. всі типи необхідних страховок
  14. ветеринарні та інші свідоцтва при перевезенні продуктів харчування, тварин тощо

З необов'язкових документів найкориснішою для здійснення міжнародних вантажних перевезень є книжка МДП (Carnet TIR). Документ свідчить про членство автоперевізника в міжнародній організації дорожніх перевезень, представником якої є українська «Асоціація автомобільних перевізників»(АсМАП). У книжці може бути від чотирьох до чотирнадцяти листів. Обкладинка заповнюється «Асоціацією».

При виконанні міжнародних перевезень пасажирів резиденти України повинні мати:

  • дозволи іноземних країн, територіями яких буде здійснюватися перевезення;
  • ліцензійну картку на транспортний засіб;
  • свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
  • сертифікат відповідності щодо безпеки руху, екологічної безпеки та енергозбереження вимогам країн, по території яких буде здійснюватися перевезення;
  • список пасажирів (при нерегулярних та маятникових перевезеннях);
  • білетно-облікову документацію;
  • схему маршруту.

Стаття 59 Закону «Про автотранспорт» визначає вимоги до Міжнародних автомобільних перевізників пасажирів і вантажів.

Резиденти України, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів чи вантажів, та (або) фахівці, призначені ними відповідальними за організацію та безпеку перевезень, повинні мати документ, що засвідчує їхню кваліфікацію, вимоги до якої та порядок її підтвердження визначає центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту.

Вимоги до професійної кваліфікації за обсягами та рівнем підготовки мають передбачати володіння достатніми знаннями для того, щоб належним чином і ефективно займатися професійною діяльністю міжнародного автомобільного перевізника, зокрема знаннями таких предметів: комерційне і фінансове управління підприємством; технічні стандарти і операції; безпека дорожнього руху; доступ до ринків; елементи торгового, соціального і трудового, цивільного і податкового законодавства.

Вимоги до професійної кваліфікації мають бути підтверджені шляхом успішного складення обов’язкового письмового екзамену а за необхідності - й усного, що проводиться органом, установою чи організацією, призначеною центральним органом виконавчої влади з питань автомобільного транспорту.

Резиденти України, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів чи вантажів, повинні мати передбачену законодавством документацію та забезпечувати всі види обов’язкового страхування, передбачені законодавством України.

Нерезиденти України, які здійснюють регулярні, нерегулярні та маятникові (човникові) перевезення пасажирів у міжнародному сполученні територією України, повинні забезпечити необхідні режими праці й відпочинку водіїв, контроль стану їх здоров’я, а також контроль технічного, санітарного та екологічного стану автобуса перед виїздом на маршрут.

До міжнародних перевезень пасажирів та (чи) вантажів допускаються резиденти України, які склали обов’язковий письмовий екзамен на професійну придатність у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади з питань автомобільного транспорту.

Право на здійснення транспортними засобами міжнародних перевезень пасажирів надається водіям, яким виповнився 21 рік.

Право на керування автобусами на міжнародних маршрутах мають водії, що останні три роки працюють водіями автобусів.

Для необхідності забезпечення вимог Хартії Якості ЄКМТ у українських водіїв, які виконують перевезення за книжками ЄКМТ, з 1 січня 2020 р. мають бути Свідоцтва професійної компетентності (СПК).

Ця періодична перепідготовка повинна стосуватися всіх власників водійських посвідчень категорій С, С + Е, С1, С1 + Е чи будь-яких інших національних посвідчень, що дозволяють використання транспортних засобів чи автопоїздів, які використовуються у системі квоти ЄКМТ, незалежно від часу видачі. ЇЇ потрібно проходити кожні п'ять років, з дати видачі СПК, в обсязі мінімум 35 годин.

Для уникнення штрафних санкцій з боку іноземних контролюючих органів потрібно отримувати Свідоцтва професійної компетентності (СПК) водіям, які виконуватимуть перевезення за книжками ЄКМТ.

Україна, як країна - учасник ЄКМТ, підтвердила виконання Хартії Якості ЄКМТ у звіті щодо її імплементації (від 14.09.2018 р.), де в додатку було надано приклади національної моделі, зокрема:

  • Сертифіката Професійної Компетентності Водія, що видається центром, акредитованим МСАТ (IRU) (НКЦ АсМАП України);
  • картки кваліфікації водія, що видається центром, акредитованим МСАТ (IRU) (НКЦ АсМАП України).

Сертифікати Професійної Компетентності, видані центрами акредитованими МСАТ, вважаються такими, що відповідають вимогам багатосторонньої квоти ЄКМТ за умови, що вони скріплені підписом національних органів Країн-членів.

З метою підвищення рівня знань керівників, менеджерів автопідприємств та водіїв міжнародників та їх обізнаності, а отже й конкурентоспроможності на міжнародному рівні, при АсМАП України створено Навчально-консультаційний центр (НКЦ АсМАП України), який є єдиним в Україні акредитованим закладом і партнером Академії МСАТ.

Таким чином українські перевізники, що проходять навчання в НКЦ АсМАП України за погодженими Академією МСАТ навчальними програмами, після вдалого проходження тесту отримують сертифікат про професійну компетентність (СПК).

Враховуючи викладене запрошуємо керівників, менеджерів та водіїв транспортних підприємств на курси підвищення кваліфікації або проходження навчання за напрямками:

  • Перевезення небезпечних вантажів (ADR);
  • Безпечне кріплення вантажу;
  • Режим праці та відпочинку (ЄУТР);

Питання для самоперевірки

  1. Які документи необхідні для міжнародного перевезення вантажів?
  2. Які документи необхідні для міжнародного перевезення пасажирів?
  3. Що таке Сертифікат професійної компетентності, в яких випадках він потрібен?
  4. Як отримати водію Сертифікат професійної компетентності?
Категорія: Лекції | Додав: ananbad (06.12.2020)
Переглядів: 161 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar